v.36

Oj vad tiden går fort. Nu är ännu en vecka till ända. Vi har kommit igång i alla ämnen nu och alla gör sitt bästa. Vi tränar mycket på att hålla ordning på våra saker och hänga upp kläderna när vi varit ute. Nu när de börjar ha mer kläder på sig ute är det bra om ni ser till att allt är namnat, även skor.

Klass 1-3 har fått en läxa att intervjua en äldre person. Det kan vara en mor- eller farförälder, granne eller bekant. Vi ska jämföra informationen för att se om vi kan se några likheter och skillnader med hur vi lever idag. Eleverna har själva gemensamt kommit på frågorna till intervjuen.

Kort om vad vi arbetar med i de olika ämnena
(fråga gärna ditt barn)

FK:
Bokstavsverkstad Mm
Hel och halv
Självproträtt
Uteklassrummet
Lyckostjärnan
Rim
Regnbågen

Gemensamt 1-3:
So: Säga förlåt på riktigt, Förr i tiden, Emil
No: Kroppen, skelett och muskler
Bild: Självporträtt
Utelektion: Insekter
Musik: ramsa, veckans instrument
Idrott: Träna inför friidrottsdag

Åk1:
Svenska: Veckans bokstav Oo, Mm, rim
Kapitel 1 i Magiska kulan
Matematik: Kap 2 mattesafari,

Åk2 och 3:
Svenska: Kap 2 ABC-klubben
Matematik: Kap1 mattesafari, talsorter
engelska: This is, ”The game”, colours 

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Elise. Eckman. » v.41:  ”Bra inledning, och det var ett gätte bra slut!!!!!!!!!”

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-