Veckobrev V.3

Denna vecka har vi åkt skidor och ni kan också gå in på idrottsfliken där Henrik har lagt in bilder.
Nästa vecka åker vi skidor onsdag och torsdag likaså.

Onsdag kommer Liljenäs hit och vi har Lilla Vasaloppet. Kläder efter väder för de kommer vara ute hela förmiddagen. Det serveras klassisk blåbärssoppa och grill. Efter lunch är det lektioner enligt schema.

Det har varit kallt nu under veckorna och vi påminner om att eleverna ska ha på sig ordentliga kläder, även när de väntar på bussen. Det är inte särskilt varmt i bussen heller, och en påminnelse från Anki är reflexvästarna.

Treorna har börjat med ett nytt läsprojekt tillsammans med fyror och femmor. De kommer få läsa ett kapitel hemma varje vecka i en bok som heter ”Chokladtoppar och vätteljus”. Tills på måndag ska kapitel 1 vara läst hemma.

Nytt denna termin är en liten läxbok man får hem på måndag med inlämning  på fredag, gäller alla i åk. 2 och 3. Det kommer att vara en multiplikationstabell/vecka som man övar på. Detta börjar vi med först nästa vecka. 

Roligt att det är bra uppslutning på Sunneresan av föräldrar!

På fredagar har 2:an och 3:an engelska och F-1 jobbar i slöjdsalen. Första projektet har blivit att tillverka ett litet smycke som vi slipar mjukt och fint.
Vi kommer denna termin följa Vännerna i Kungaskogen främst med F-2.  Det är ett material om kamratskap.

loading...

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Elise. Eckman. » v.41:  ”Bra inledning, och det var ett gätte bra slut!!!!!!!!!”

Bloggarkiv

Läxor

1-3: Läsläxa, måndag-måndag
       Multiplikationstabell,              måndag-fredag

3:an: Läsa ett kapitel i "Chokladtoppar och vätteljus", måndag-måndag

Länkar

-

Etikettmoln

-